*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Jak pomóc bezdomnym kotom w zimie? Białystok daje przykład

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Białostoccy radni wpadli na pomysł jak sprawić, by bezdomne koty w miarę bezboleśnie przeżyły zbliżającą się zimę. Wystosowali oni apel do administratorów i zarządzających osiedlami oraz mieszkańców Białegostoku, by włączyli się w projekt „Mruczek – mój sąsiad”. Powstał on z inicjatywy grupy osób, którym los bezpańskich kotów nie jest obojętny. Jego głównym założeniem jest stworzenie sieci miejsc, w których mogłyby bezpiecznie schronić się przed mrozem. Azyle te powinny znajdować się na możliwie wielu osiedlach, można do ich stworzenia wykorzystać pomieszczenia w piwnicach, z których nikt nie korzysta. Dodatkowo do każdego z takich miejsc przypisani byliby opiekunowie, którzy dbaliby o zwierzęta, karmiąc je oraz sprzątając po nich tak, by brzydkie zapachy nie dawały się we znaki mieszkańcom. Projekt zakłada tworzenie okien przystosowanych do kocich możliwości i pozwalających im na bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z dedykowanych im pomieszczeń. Okna te będą miały taką konstrukcję by niwelować potencjalne straty ciepła z wnętrza budynku. Kolejnym elementem akcji, który ma nie pozwolić na to by koty się rozmnażały i przez to zwiększały liczbę bezdomnych osobników ma być ich kastrowanie i sterylizowanie.

Są już osiedla gdzie projekt zaczął być wdrażany. Jednym z nich są bloki, zarządzane przez Spółdzielnię Mieszkaniową Piaski, gdzie stworzono dwa miejsca, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie. Mieszkańcy, którzy wyszli z inicjatywą ich stworzenia zobowiązali się wobec władz spółdzielni, że będą opiekować się czworonogami i jak na razie wywiązują się z tego w sposób należyty.  Ponadto Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami udzieliło Spółdzielni praktycznych wskazówek co do typu okien, które powinny być zamontowane oraz sposobów radzenia sobie z brzydkimi zapachami. Prezes spółdzielni zwraca uwagę na to, że takie rozwiązanie jest zadowalające dla miłośników kotów, którymi mogą się opiekować i dla tych, którzy nie przepadają za tymi zwierzakami, gdyż nie chodzą one po wszystkich piwnicach i nie zanieczyszczają ich.

YouTube Preview Image

Białostoccy radni zdając sobie sprawę, że w wielu sytuacjach koty są przeganiane z piwnic albo wręcz zabijane za pomocą podkładania różnych trucizn, by wszyscy mieszkańcy zaangażowali się w tworzenie kocich azylów albo przynajmniej nie przeszkadzali tym, którzy chcą pomóc zwierzakom.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czego najbardziej obawia się Pan/Pani przy przesyłaniu informacji drogą elektroniczna?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...