Jak się ma współwłasność pojazdu do jego ubezpieczenia

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Kiedy za kierownicą naszego auta siada którykolwiek z członków naszej rodziny, musimy się liczyć ze wszystkimi konsekwencjami jego zachowań na drodze. Ubezpieczenia komunikacyjne są wprawdzie imienne, ale zostają niejako „przypisane” do samochodu i taka też pozostaje odpowiedzialność. Dlatego też pożyczając dziecku samochód na wakacyjny wyjazd, warto zastanowić się, czy nasze autocasco, dotąd zakupione ze zniżką, tejże nie straci. Zniżki na ubezpieczenie bowiem funkcjonują niezależnie od tego, kto samochód prowadzi. Tym samym w sytuacji szkodowej to posiadacz zniżek np. na autocasco traci część (zależnie od szkody) wypracowywanych nierzadko przez długie lata ulg.

O czym należy pamiętać przy pożyczaniu auta? Przede wszystkim, przy podpisywaniu polisy na ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie nnw czy samo oc ac, ubezpieczyciel powinien być poinformowany o liczbie użytkowników ubezpieczanego pojazdu. Brak takiej informacji w przypadku, gdy to dziecko w roli kierowcy spowodowało kolizję, może skutkować wypłatą znacznie niższego odszkodowania z naszego autocasco. Wielu kierowców przy zawieraniu umowy bierze raczej pod uwagę to, by zakupić tanie i dobre ubezpieczenie auta, niż dopłacić za ryzyko spowodowane większą liczbą użytkowników pojazdu.

Opisane zdarzenie to jedna z możliwych do zaistnienia rodzinnych współodpowiedzialności w zakresie ubezpieczeń oc ac. Odmienną jest sytuacja, w której polisa na ubezpieczenia komunikacyjne zostaje podpisana na tzw. „pierwszy samochód” młodego kierowcy. W tym przypadku warto jest współubezpieczyć auto z członkiem rodziny posiadającym już zniżki na autocasco czy oc, albowiem dla początkujących kierowców podstawowy wymiar składki na ubezpieczenia komunikacyjne w towarzystwach ubezpieczeniowych jest bardzo wysoki. Bywa, że jest to niemal dwukrotność stawki wyjściowej. Tymczasem zawarcie umowy na dobre ubezpieczenie samochodu dla dwóch osób skutkuje tym, że koszt zakupu polisy oc ac zależna jest od wysokości większej ulgi, do której uprawniony jest jeden z kierowców. Oczywiście, nie jest tym objęte ani ubezpieczenie assistance, ani ubezpieczenie nnw. Sprawa „komplikuje” się wówczas, gdy jedna z osób korzysta ze zniżek, a druga ma za sobą niedawną kolizję. Niewątpliwie jednak korzyści wynikające ze współwłasności przy ubezpieczeniu oc i autocasco są znacznie cenniejsze. Szczególnie odczujemy to, gdy korzystając ze zwiększonych ulg na ubezpieczenia komunikacyjne usamodzielnimy się jako kierowcy i posiadacze pojazdu. Zgromadzone dotychczas zniżki na oc ac pozostaną wówczas przy naszej polisie.

Warto więc, rejestrując swój pierwszy pojazd mechaniczny, skorzystać – oczywiście za konieczną zgodą drugiej strony – z opcji obniżającej naszą składkę na ubezpieczenia komunikacyjne. Dzięki temu zdobędziemy nie tylko dobre ubezpieczenie samochodu, ale i takie, które będzie dla nas korzystne od strony finansowej. Ostatnią rzeczą, o której przy tej okazji powinniśmy tylko pamiętać, to zapłacenie za współwłaściciela podatku do organów skarbowych. To jednak z reguły na tyle niewielki koszt ubezpieczenia oc ac, który na pewno warto ponieść.

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Z usług którego ubezpieczyciela korzystasz najczęściej przez internet

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...