*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Koszty, których zwrot przysługuje poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Firmy ubezpieczeniowe wspominają o niskiej świadomości ubezpieczeniowej Polaków najczęściej przy okazji komentowania porównania wyników sprzedaży określonych ubezpieczeń w Polsce i w krajach Europy Zachodniej.

Niemniej jak się okazuje ta niewielka świadomość dotyczy również wiedzy na temat uprawnień wynikających z byciu poszkodowanym.

Kilka dni temu swoimi doświadczeniami w tym względzie podzieliła się Kancelaria Radców Prawnych Europejskiego Centrum Odszkodowań. Jak się okazuje wiele osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych nie wie o zwrot jakich kosztów może wystąpić do firmy, w której sprawca wykupił ubezpieczenie OC. Zazwyczaj ich roszczenia sprowadzają się do odszkodowania za poniesiony uszczerbek na zdrowiu oraz oczywiście do zwrotu koszty naprawy samochodu.

 

Kancelaria przypomina, że w przypadku szkód osobowych, poszkodowani mogą domagać się również zwrotu kosztów, które musieli ponieść z tytułu leczenia i rehabilitacji. Listę tych kosztów można znaleźć w Kodeksie Cywilnym, w artykule 444. Należą do nich wydatki poniesione na sfinansowanie leczenia i rehabilitacji, kupno sprzętu ortopedycznego i wózków inwalidzkich, w przypadku powstania niepełnosprawności – kosztów przystosowania pomieszczeń do potrzeb poszkodowanego. Oprócz tego ubezpieczyciel ma obowiązek zwrotu pieniędzy za opiekę innych osób nad poszkodowanym, za specjalistyczną dietę, operacje plastyczne oraz za przejazdy, które mają związek z leczeniem ale również z odwiedzinami bliskich osób. Jak więc widać katalog tych zwrotów jest dość spory.

Tymczasem z doświadczeń Kancelarii wynika, że ubezpieczyciele niejednokrotnie mnożą przeszkody na drodze wypłaty odszkodowań. Przykładowo odmawiają zwrócenia kosztów za prywatne wizyty lekarskie argumentując, że poszkodowani powinni korzystać ze świadczeń w ramach NFZ. Problem w tym, iż na specjalistyczne świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia trzeba nieraz czekać dość długo. Dlatego Kancelaria reprezentując swoich klientów w sądach zawsze podkreśla, że mają oni prawo do jak najszybszego leczenia i powrotu do zdrowia.

 

Trzeba jednak pamiętać, że sama wiedza o tym co ubezpieczenie OC sprawcy może sfinansować nie wystarczy. Trzeba jeszcze zadbać o zebranie szczegółowej dokumentacji wydatków, które poszkodowany poniósł. Ta dokumentacja to przede wszystkim wszelkie rachunki i faktury ale również dokumenty potwierdzające wizyty u lekarzy i korzystanie z usług rehabilitantów.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy będziesz oszczędzać na emeryturę, po okrojeniu składek z OFE?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...