*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Lekarze mają problemy z dodatkowym ubezpieczeniem

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Firmy ubezpieczeniowe sprzedające ubezpieczenia lekarzom zdają sobie sprawę, że ci którzy biorą na siebie zbyt wiele obowiązków stanowią większe zagrożenie dla pacjentów, a co za tym idzie ubezpieczyciele w ich przypadku ponoszą większe ryzyko. Dlatego też niektórzy lekarze mogą mieć problem z wykupieniem polisy OC z tytułu wykonywanego zawodu.

Taka sytuacja spotkała ostatnio lekarza z Rudy Śląskiej, który pracuje na etacie w szpitalu i na kontrakcie na izbie przyjęć. Gdy stwierdził, że chce kupić dodatkowe ubezpieczenie OC, by uniknąć potencjalnych konsekwencji finansowych w przypadku popełnienia jakiegoś błędu medycznego, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi rozmawiał stwierdziły, że nie sprzedadzą mu polisy z uwagi na to, że pracuje więcej niż przewidują normy. Według nich tak długa praca w ciągu dnia zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia wspomnianego błędu.

Jeden z radców prawnych zajmujących się głównie procesami o odszkodowania z tytułu błędów lekarzy stwierdziła, że zachowanie ubezpieczycieli w tej kwestii jest zrozumiałe. Na izbie przyjęć bowiem zdarzają się dość poważne błędy, kończące się poważnym i trwały uszczerbkiem na zdrowiu pacjentów, to z kolei wiązać się może z koniecznością wypłaty nie tylko jednorazowego świadczenia, ale i długotrwałej, czasem i dożywotniej renty. Z drugiej strony zrozumiałe jest też zachowanie lekarzy, którzy wykupują ubezpieczenia dodatkowe na własną rękę. Jak się bowiem okazuje obowiązkowe polisy, które lekarze muszą wykupić, mają na tyle niskie limity ochrony, że nie zawsze wystarczają na opłacenie zasądzonego odszkodowania. Póki co rekord, jeśli chodzi o wysokość zadośćuczynienia, które ustalił sąd, to ponad 1 mln zł.

Przepisy, które regulują mówią, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić sprzedaży konkretnych polis, których od lekarzy i innych osób wymaga ustawa. Tak więc anestezjolodzy, położnicy, ortopedzi i chirurdzy muszą się zaopatrzyć w polisę, na kwotę 100 tys. euro, dentyści na kwotę 50 tys. euro, a lekarze pozostałych specjalności na kwotę 25 tys. euro. Jeśli odszkodowanie jest większe niż suma ubezpieczenia, lekarz dopłaca brajlującą kwotę z własnych środków.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Z usług którego ubezpieczyciela korzystasz najczęściej przez internet

Pokaż wyniki