Mandat za granicą – jakie konsekwencje?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Kierowcy często narzekają na naszą drogówkę, jednak po kilku kontaktach z podobnymi służbami w innych krajach, może okazać się, że u nas nie jest najgorzej. Chodzi o to, że za granicą policjanci nie są tak pobłażliwi jak u nas, dodatkowo mandaty kosztują drożej. Wystarczy wziąć za przykład jedno z najczęstszych wykroczeń – przekroczenie szybkości. W naszym kraju mandat może wynieść do 500 zł, przeliczając to na euro – ok 130. We Francji, natomiast, górna granica to 1500 euro, w Niemczech 400 euro.

W niektórych państwach bardzo restrykcyjnie karze się brak odpowiedniego odstępu od auta jadącego przed nami. Na niektórych skrzyżowaniach są urządzenia, które rejestrują czy ktoś przejechał na czerwonym świetle. W Szwajcarii jest bardzo dużo fotoradarów, czasem nieoznakowanych, które rejestrują auto, jeśli przekroczy dopuszczalną prędkość o 5 km/godz.

Jeśli policja drogowa za granicą zatrzyma nas, wówczas trzeba mandat zapłacić gotówką i to na miejscu. W niektórych krajach, jak np. Austria, można uregulować należność kartą. W przypadku, gdy nie zapłacimy, policja może zatrzymać nasze auto, wziąć w zastaw jakąś rzecz albo też zabrać dowód lub paszport i skierować sprawę do sądu. Wszystko zależy od przepisów panujących w danym kraju. Czasami możemy być zatrzymani do czasu, aż ktoś z naszych bliskich ureguluje kwotę mandatu.

Jeśli złamanie przepisów zarejestruje fotoradar, wówczas taki mandat najczęściej nie zostanie wysłany do Polski. Jeśli jednak następnym razem, w tym kraju, kierowcę zatrzyma policja drogowa, wówczas będzie ona domagać się zapłacenia zaległego mandatu. Dodatkowo można otrzymać punkty karne, a gdy nazbiera się ich określona ilość, to skutkuje to zakazem jazdy po drogach danego kraju przez pewien czasu. Być może więc warto taki mandat zapłacić wcześniej, np. przelewem bankowym.

Warto też wyjeżdżając za granicę zorientować się, czy nasze ubezpieczenia komunikacyjne tam obowiązują. Niektóre bowiem polisy, nie obejmują tak zwanych krajów podwyższonego ryzyka. Chodzi tu głównie o kraje należące do bloku wschodniego. Szczególnie chodzi tu o ubezpieczenia ac. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, wymagają w takich sytuacjach wykupienia dodatkowej polisy. To czy nasze ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują w danym kraju, najlepiej sprawdzić w umowie na mocy, której wykupiliśmy ubezpieczenia samochodowe.

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Z usług którego ubezpieczyciela korzystasz najczęściej przez internet

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...