*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Nowe egzaminy na prawo jazdy już w lutym

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

W lutym następnego roku zaczną obowiązywać zmiany w przepisach związanych z egzaminami na prawo jazdy. Tych zmian będzie wiele i najczęściej ich kierunek jest dobry, choć niektóre mogą sprawić, że egzaminy będą trudniejsze. Chodzi tu głównie o ich część teoretyczną, która dotychczas były najłatwiejszą częścią całego kursu. Wszystko dlatego, że kursanci mają możliwość zapoznania się z pytaniami, które mogą otrzymać na teście. Wprawdzie są one losowo dobierane przez komputer jednak wszystkie otrzymują wcześniej w formie wydruku, lub elektronicznej. Innymi słowy ciągle jeszcze można zdać dzięki nauczeniu się na pamięć prawidłowych odpowiedzi. Nie zawsze więc zdanie egzaminu teoretycznego odpowiada umiejętności płynnego stosowania poznanych przepisów podczas jazdy.

Po zmianach pula pytań będzie liczyła ich 3 tysiące i żadne nie będzie znane zdającemu przed egzaminem. Dodatkowo, raz odpowiedziawszy, nie będzie możliwości zmiany odpowiedzi czy powrotu do wcześniejszego pytania. Dzięki temu test będzie bardziej oddawał warunki drogowe, gdzie nie ma czasu na długie myślenie, a raz podjęta decyzja niesie ze sobą konkretne konsekwencje.

Część instruktorów uważa, że większa liczba pytań to niepotrzebne utrudnienie dając za przykład Stany Zjednoczone gdzie do egzaminu teoretycznej wszyscy uczą się z jednego podręcznika, który jest powszechnie dostępny. Większy nacisk kładzie się za to na egzamin praktyczny, który jest praktycznym sprawdzianem umiejętności i znajomości przepisów. Długość egzaminu teoretycznego po zmianach nie może być większa niż 25 minut. Punktacja za poszczególne pytania będzie różna, zależnie od wagi przepisów, których dane pytanie dotyczy.

 

W okresie między czwartym a ósmym miesiącem po zdobyciu prawa jazdy, każdy nowy kierowca będzie musiał odbyć kurs dodatkowy oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Jeśli w ciągu dwóch lat po zdanym egzaminie popełni on dwa wykroczenia, będzie zmuszony do odbycia kursu reedukacyjnego i przejścia przez badania psychologiczne. Dodatkowo tzw. okres próbny zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Jeśli natomiast w tym czasie dojdzie w sumie do trzech wykroczeń, trzeba będzie zdawać egzamin jeszcze raz.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy Pan/Pani zawarł/aby polisę ubezpieczeniową przez Internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...