*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Nowe przepisy o ochronie zwierząt już w styczniu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

W styczniu następnego roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ochrony zwierząt. Zmian, które wprowadza nowa ustawa jest sporo a ich celem jest oczywiście skuteczniejsza troska o los zwierząt w naszym kraju.

Zwiększone zostały kary dla osób, które znęcają się nad zwierzakami. Grozić za to może nawet 2 lata więzienia a w przypadku szczególknego okreucieństwa, maksymalna kara wyniesie 3 lata pozbawienia wolności. Wyższa będzie też maksymalna grzywna, którą grozi za tego typu czynu. Jej wysokosć wzrośnie do 100 tys. zł.

Jeśli chodzi o nowe sposoby karania sprawców znęcania się nad zwierzętami, toi ustawa wprowadza mozliwość wydania przez sąd zakazania posiadania jakichkolwiek zwierząt na okres od 1 roku do 10 lat. Nie do końca wiadomo, czy nie bedzie to jednak tylko pusty przepis. Warto bowiem się zastanowić, kto ma sprawdzać osoby z sądowym zakazem posiadania zwierząt i jak często należałoby to robić.

Ubezpieczenia zwierzat domowych

Nowe przepisy wprowadza szersze rozumienie szczególknego okrucieństwa wobec zwierząt. Póki co obowiązująca jeszcze ustawa wiąże to określenie z zabijaniem zwierząt. Nowe przepisy odnoszą tą kategorię również do znęcaniaq się. Większa jest też lista czynów, które traktuje się jako owe znęcanie. Należy do nich między innymi zoofilia. Dotychczas jednorazowe współżycie płciowe człowieka ze zwierzęciem nie było karalne (kara pojawiła się przy powtarzaniu tej czynności) od stycznia natomiast takie zachowanie bedzie podlegało karze.

 

Kolejnym przepisem, który jak się wydaje ładnie wygląda na papierze jednak prawie na pewno okazę się niemożliwy do wyegzekwowania jest zakaz zbyt długiego przetrzymywania psów na łańcuchu. Nowelizacja zakłada, że zwierzęta mogą być na uwięzi maksymaknie 12 godzin, przy czym łańcuch musi mieć przynajmniej 3 metry. Krytykuje go wielu obrońców zwierząt pokazując jego nierealność. By wyegzekwować jego przestrzeganie trzeba było obserwować każdego właściciela trzymajacego psy na łańcuchach by sprawdzić jak długo w danym dniu psy są na uwięzi. Trzeba było też owe łańcuchy mierzyć. Brzmi absurdalnie i dlategpo też stanie się po prostu martwym przepisem.

Psy nie będą też mogły mieć obcinanych uszu i ogonów. Przepisy zabraniają też uboju zwierząt nie należących do kategorii gospodarskich oraz transportowania żyjących ryb w innby6ch warunkach niż w wodzie.

Psy i inne zwierzęta domowe nie będą mogły być zastrzelone na podstawie decyzji osoby będącej członkiem Polskiego Związku Łowieckiego. W związku z tym nawet jeśli psy będą błąkać się w pobliżu teerenów łowieckich myśliwi nie będą mogli ich zastrzelić. Zapis ten wywoła sporo protestów w tym środowisku. Myśliwi argumentują konieczność likwidowania takich osobników tym, że według ich danych ofiarą psów pada w ciągu roku ok. 30 tys. saren, dzików i innej zwierzyny łownej. Na te argumenty odpowiadają między innymi członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, którzy tłumaczą, że szkody wyrządzone przez psy nie są winą tych zwierząt ale ich właścicieli, którzy nie są wystarczajaco odpowiedzialni za posiadane czworonogi.

Jeśli ktoś spotka na terenie niezabudowanym zwierzęta bez właściciela, sprawiające wrażenie porzuconych będzie zobowiązany do poinformowania o tym fakcie schronisko, policję lub straż gminną. Gminy zostaną zobowiązane do finansowania różnych form opiekowania się bezpańskimi zwierzakami jak również do tworzenia programów określajacych sposoby zwalczanie bezdomności zwierząt. Do tego zalicza się również ich sterylizowanie. Nowelizacja zakazuje też tym, któzy nie posiadaja zarejestrowanych hodowli, rozmnażania zwierzaków w celu ich sprzedaży. To oni bowiem wypuszczają je bez opieki a czasami nawet porzucają w lasach. Według niego rozwiązaniem problemu bezdomnych psów w lasach jest ich wyłapywanie i wspieranie schronisk, w których powinny być umieszczane.

ubezpieczenie kota na cztery lapy

Nowe przepisy są pewną alternatywą i zaostrzeniem starych pytanie tylko ile z nich będzie faktycznie przestrzeganych, ile w anszej polskiej sytuacji będzie można wyegzekwować. Czy uda się osiągnąć cel, by w naszym kraju zmniejszała się stale liczba przypadków znęcania się nad zwierzętami? Czy poprawi się ich codzienny byt? To zapewne okaże się po dłuższym czasie tak samo jak to, które przepisy okażą się martwe.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Jaki zakup ubezpieczenia wybrałby Pan/Pani przez internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...