*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Nowe ubezpieczenia dla rolników

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Poseł PSL Józef Zych poinformował o pracy nad projektem, który jego partia opracowuje wspólnie z Polską Izbą Ubezpieczeń. Dotyczyć on ma zmian zasad na jakich dziś funkcjonują ubezpieczenia dla rolników, które według posła zupełnie nie odpowiadają potrzebom i możliwościom właścicieli mniejszych gospodarstw o powierzchni między 5 a 7 ha. Zauważą on, że dzisiaj rolnik musi wykupić oddzielne ubezpieczenie od każdej z możliwych klęsk żywiołowych. Dla wielu stawki są zdecydowanie za wysokie. Wprawdzie w Parlamencie Europejskim pojawiły się plany ujednolicenia stawek, niemniej gdyby propozycje te weszły w życie, stać na nie byłoby tylko najbogatszych właścicieli gospodarstw. Tymczasem w Polsce jest tylko 4 tys. rolników, którzy mają ponad 100 ha. Średnie gospodarstwo rolne w województwie Lubuskiem ma 10 ha i jest to jedna z najwyższych średnich w kraju.

Projekt, o którym wspomina poseł Zych ma zostać zaprezentowany w październiku na jednej z konferencji związanych z polską prezydencją w Unii.

Projekt zakłada scalenie dotychczasowych polis. Ma powstać jedno ubezpieczenie od wszystkich klęsk żywiołowych. Co więcej, każdy rolnik będzie zobowiązany do jej wykupienia. Za takim rozwiązaniem opowiadają się między innymi Francja, Niemcy, Austria i Czechy. Prawdopodobnie szczegółowe opracowanie całego projektu zajmie rok. Do czasu jego powstania rolnicy z zachodniej Polski mieliby możliwość korzystania z regionalnego ubezpieczenia Dorzecza Odry, które również objęłoby wszystkie rodzaje klęsk.

Najważniejszą dla rolnika kwestią, jeśli chodzi o nowe ubezpieczenia obowiązkowe, będzie ich stawka. Zych postuluje, że nie powinna ona przekraczać 1 tys. zł za ha, niemniej to nadal bardzo dużo, dlatego pomocą maiłyby być dopłaty z budżetu Unii w wysokości do 75 %.
Władysław Piasecki z Lubuskiej Izby Rolniczej uważa, że w takim wypadku stawki byłyby zadowalające dla polskich rolników, jednak twierdzi też, że uzyskanie tak wysokich dopłat jest mało prawdopodobne.  Dostrzega on problemy w utrzymaniu jednolitych cen zboża we Wspólnocie, a przy ubezpieczeniach dojdzie jeszcze konflikt interesów firm ubezpieczeniowych i rolników. Ponadto, np. w Niemczech wszystkie rzeki są uregulowane przez co niebezpieczeństwo podtopień jest dużo mniejsze niż w Polsce. Innymi słowy w przypadku tego czynnika, ryzyko ubezpieczeniowe jest większe w naszym kraju, a to budzi wątpliwości czy uda się ustalić taką samą stawkę we wszystkich krajach Unii.

PSL

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Jaki zakup ubezpieczenia wybrałby Pan/Pani przez internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...