*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Obawy Izraela

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

W zeszłym tygodniu obawy władz Izraela o tym, że bezpieczeństwo państwa może być zagrożone przynajmniej częściowo się potwierdziły. Oto w Kairze tłum mieszkańców rzucił się do ataku na izraelską ambasadę. Motywem tych działań czy raczej pretekstem było zdarzenie z 18 sierpnia tego roku kiedy to 5 żołnierzy egipskich zostało zastrzelonych przez wojsko izraelskie będące w trakcie pościgu za terrorystami. W wyniku ataku na ambasadę 6 osób zostało w niej uwięzionych, pozostałe 80 łącznie z ambasadorem udało się wyprowadzić z budynku. Pozostali zostali uwolnieni przez egipskich komandosów, po nieoficjalnej interwencji USA w tej sprawie.

Egipt i Jordania to jedyne kraje arabskie, które uznają istnienie państwa izraelskiego. W Egipcie wszelkie nastroje przeciwko Izraelowi były dotychczas tłumione przez rząd. Po ustąpieniu Mubaraka nastroje społeczne bardziej wpływają na to co zdecydują władze. Tak przynajmniej twierdzą, niektórzy izraelscy specjaliści.

 

Ponadto od około roku trwa kryzys jeśli chodzi o relacje między Izraelem a Turcją, która jest bardzo ważnym sojusznikiem państwa Izraelskiego. Wiele zepsuło się po tym gdy żołnierze izraelscy, atakując konwój, który chciał przejechać przez blokadę w Strefie Gazy, zabili przy tym 9 obywateli tureckich. Turcja domaga się by Izrael ją przeprosił za ten incydent i przyznał, iż działanie to było nieuzasadnione. Władze tureckie wydaliły ambasadora Izraela w tym kraju, zaprzestały współpracy w sferze wojskowej oraz poinformowały, że kolejne konwoje do Strefy Gazy będą miały ochronę ze strony marynarki wojennej. Można uznać to za groźbę użycia siły.

Analitycy uważają, iż partia, która rządzi w Turcji stara się przez tego typu działania przypodobać obywatelom. Z osłabienia Izraela chcą skorzystać Palestyńczycy. Wyrazili oni zamiar złożenia w ONZ wniosek dotyczący uznania niepodległości ich państwa. Od kilku bowiem lat negocjacje w tej kwestii są zawieszone. Mimo prób ich kontynuowania ze strony USA działania rządu Netanjahu i decyzja o budowie osiedli w okupowanej strefie ostatecznie pogrzebały szanse na sukces.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Z usług którego ubezpieczyciela korzystasz najczęściej przez internet

Pokaż wyniki