*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Programy Unijne w ARiMR szansą dla polskiej gospodarki

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

ubezpieczenia upraw hodowliDzięki wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej polscy rolnicy zyskali możliwość rozwoju dzięki korzystaniu z różnego rodzaju programów pomocy i dofinansowań. ostatnio w 2008  roku zobowiązała wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych do zakupu polisy chroniącej minimum połowę ich gospodarstwa by móc uzyskać dopłaty za ubezpieczenie hodowli i upraw. Przed wprowadzeniem obowiązku zakupu polisy, dobrowolnie ubezpieczało swoje gospodarstwa jedynie 10% rolników. Dzięki programom pomocy Unijnej wielu gospodarzy zorientowało się, że ubezpieczenie upraw i hodowli to złoty interes, ponieważ nawet w przypadku klęski żywiołowej posiadający ubezpieczenie rolnik nie popadnie w ruinę i będzie miał zapewnioną płynność finansową.

Po wejściu do Unii posiadacze gospodarstw rolnych mogą także ubiegać się o pomoc i udział w różnego rodzaju programach organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa. Dzięki nim rolnicy są w stanie unowocześniać i rozbudowywać swoje gospodarstwa, ci zaś, którzy nie chcą dłużej hodować zwierząt ani uprawiać ziemi mogą skorzystać z programu różnicowania działalności rolniczej umożliwiającego otworzenie pozarolniczej działalności gospodarczej rolnikowi lub jego małżonkowi czy domownikom. Łatwiejszy start mają również młodzi rolnicy, którzy dzięki złożeniu podania mogą zyskać znaczną pomoc finansową na założenie i rozwój gospodarstwa.

zapewnia również pomoc w ramach programu przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych. By uzyskać odszkodowania po zeszłorocznych powodziach rolnicy, którzy stracili cześć dobytku wraz z wodą muszą dostarczyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa między innymi zaświadczenie o zakupie polisy. Uzyskanie takiej polisy wcale nie jest łatwe, gdyż firmy ubezpieczeniowe robią trudności, jeśli chodzi o sprzedaż polisy ubezpieczeniowej dla gospodarstw położonych na terenach zalewowych lub uznanych za niebezpieczne. Jednakże zyski, jakie można uzyskać dzięki programowi są warte wszelkich trudów. Świadczenia za ubezpieczenie chroniące budynki są wypłacone już w przypadku zniszczenia dziesięciu procent ich powierzchni.

Aby uzyskać odszkodowanie za ubezpieczenie upraw, szkodzie musi ulec prawie jednak trzecia całości uprawy. Wielkości te zależne są od rodzaju posiadanej polisy a sumy uzyskane za ubezpieczenie niedofinansowywane przez Państwo będą znacznie większe. Jak widać z powyższego polscy gospodarze otrzymali dzięki pomocy unijnej szansę na dostosowanie się do norm panujących w Europie Zachodniej i przekształcenie swoich gospodarstw w nowoczesne, dochodowe przedsiębiorstwa. Wielu skorzystało z szansy, ale są i tacy, którzy z pomocy skorzystać nie umieją lub nie chcą i czekają aż spadnie im ona z nieba.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy będziesz oszczędzać na emeryturę, po okrojeniu składek z OFE?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...