*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Propozycje zmian w ubezpieczeniach rolniczych

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Jako że ciągle zbyt mało rolników wykupuje ubezpieczenia swoich upraw i gospodarstw, w sejmie pojawił się projekt dokonania nowelizacji ustawy regulującej ubezpieczenia rolnicze. Jego celem jest wprowadzenie takich zmian, które skutecznie zachęcą rolników do wykupywania polis. Projekt jest już gotowy, teraz czas na dyskusję nad nim. Wszystko wskazuje na to, że przeciwny mu będzie Resort Finansów z uwagi na możliwość większych wydatków budżetowych.

ubezpieczenia rolnicze uprawGłównym powodem, dla którego wielu rolników nie kupuje ubezpieczeń są według ich samych zbyt duże składki i małe dopłaty do nich z budżetu. Aktualnie wygląda to w ten sposób, że o dopłatę w wysokości 50 % składki ubezpieczenia można starać się wtedy gdy nie przekracza ona 6 % sumy na którą opiewa ubezpieczenie. Tymczasem w wielu przypadkach składki, których żądają towarzystwa ubezpieczeniowe przekraczają tę granicę.. Projekt poselski zakłada zróżnicowanie tej stawki granicznej, od której zależy dofinansowanie z budżetu. 6 % miałoby pozostać jeśli chodzi o uprawy takich roślin jak zboże, kukurydza, chmiel, rzepak, tytoń, ziemniaki, warzywa, buraki cukrowe, truskawki, rośliny strączkowe i ubezpieczenie rolnicze od szkód wywołanych suszą. Większa stawka w wysokości do 9 % lub do 12 % całkowitej kwoty ubezpieczenia jeśli uprawy znajdują się na glebach o najgorszej jakości. Projekt zakłada też, że dopłaty będą przysługiwały gdy składka za ubezpieczenie nie będzie większa niż 8 % w przypadku polis chroniących przed przymrozkami i mrozami, powodziami, opadami gradu, obsunięciami ziemi, huraganami uprawy truskawek, krzewów i drzew owocowych.

 

Nowelizacja proponuje również rozwiązania, które być może zachęcą ubezpieczycieli do obniżania wysokości składek. W przypadku szkód spowodowanych suszami, jeśli firma ubezpieczeniowa udowodni, że całość kwoty wypłaconej jako odszkodowania z tego tytułu stanowi do 90 % kwoty składek, to otrzyma z budżetu dotację, w wysokości 50 % sumy odszkodowań. Jeśli będzie to więcej niż 90 %, wówczas dotacja wzrośnie do 60 %. Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa chce wprowadzić zasadę, by pewna część składki za rolnicze było finansowane z pieniędzy przeznaczonych na dopłaty bezpośrednie.

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy uważa Pan/Pani zakup w Internecie za bezpieczny?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...