*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Reżim Kadafiego niemal zwyciężony

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Sytuacja w Libii wskazuje, że siły Kadafiego już niedługo zostaną rozgromione a jego reżim całkowicie upadnie. Nie tak dawno powstańcy wyrażali swoją radość z zajęcia większej części Trypolisu na placu, który dotychczas był miejscem parad pochwalnych dla dyktatora. Jego siły kontrolowały wtedy dotychczasową siedzibę Kadafiego, gdzie dochodziło do ostrej wymiany ognia i zginęło wielu powstańców. Według informacji, które udało się uzyskać na czele obrońców stał Chamis Kaddafii. Francuski Minister Spraw Zagranicznych ocenił, iż w rękach wojsk wiernych Muamarowi pozostało od 10 do 15 % całego miasta. Rebelianci zdobyli też budynek telewizji, co stało się przyczyną przerwania emitowanej wypowiedzi rzecznika dyktatora.

 Ubezpieczenia turystyczne – zobacz

Powstańcy pojmali dwóch synów prezydenta Mohammada i Saifa al Islama. Ten drugi głośno mówił o swoich politycznych ambicjach. Pierwszy zaś zadzwonił do telewizji al Dżazira w trakcie gdy rebelianci szturmowali jego dom.

Trypolis stał się miejscem samosądów, których dopuścili się powstańcy na sprzymierzeńcach Kadafiego. Jednak po tych wydarzeniach, stojący na czele powstania wygłosili oświadczenie, w którym prosili zarówno walczących, jak i ludność cywilną, by powstrzymali się od wymierzania zemsty.

Póki co nieznane jest miejsce pobytu samego dyktatora. Powstańcy mówią o dwóch możliwościach -  Bab al Azizija albo też ucieczka za granicę. W niedzielę kierowali do niego apele o złożenie broni, w zamian za możliwość wyjazdu z kraju, wczoraj jednak ogłosili koniec negocjacji. Według Ministra Frattiniego, teraz pozostaje tylko Międzynarodowy Trybunał Karny znajdujący się w Hadze, przed którym stanąć mają zarówno, dyktator jak i jego syn Safim. Obydwu ich dotyczy międzynarodowy nakaz aresztowania, z uwagi na zbrodnie przeciw ludzkości. Przedstawiciel przywódców rebeliantów oświadczył jednak w Paryżu, iż rozważana jest też możliwość by proces przeciw Saifowi odbył się w Libii. Jak na razie przywódcy rozważają jakie dalsze kroki poczynić po zwycięstwie nad dotychczasowym reżimem. Niestety sytuacja nie zapowiada się zbyt dobrze. Już teraz bowiem trwa rywalizacja między różnymi grupami powstańców, również z użyciem bezpośredniej przemocy. To było prawdopodobnie przyczyną śmierci generała  Abd al Fatah, który dowodził wojskami rebeliantów.

YouTube Preview Image

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy uważa Pan/Pani zakup w Internecie za bezpieczny?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...