Rosnące składki ZUS, ubezpieczenia społeczne, zdrowotne

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

W tym roku przedsiębiorcy muszą płacić wyższą składkę na ubezpieczenia społeczneoraz ubezpieczenie zdrowotne swoje i swoich pracowników, niezależnie od rozmiarów działalności jakie prowadzą. Pierwszy raz składki według nowych zasad odprowadzone będą w lutym.

Firmy, w których pracuje do 9 pracowników oraz osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą odprowadzają najmniejsze składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ich wysokość nie jest zależna od osiąganych dochodów i to się nie zmieni. Zmieniła się jednak kwota, która stanowi podstawę do obliczenia wymiaru składek. Jest to 60 % średniego miesięcznego wynagrodzenia, które jest prognozowane na dany rok w naszym kraju. W zeszłym roku ta minimalna kwota wynosiła 1887,60 zł, w tym zaś jest większa o ok. 6,8 % i wynosi 2015,40 zł. W ten sposób mikrofirmy płacące składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe w wymiarze 1,67 % będą musiały odprowadzić 646,75 zł (wcześniej było to 639,40 zł).

Ta zmiana jest już pewna, wiadomo też, że większa będzie składka na ubezpieczenie zdrowotne, nie wiadomo jednak o ile.  Dowiemy się tego wówczas, gdy GUS opublikuje jakie było przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach, w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę dane statystyczne z poprzednich lat kwota, ta może wahać się między  3 532,44 a  3 585,33 zł. Jeśli tak by się stało składka na ubezpieczenie zdrowotne zwiększyłaby się z 233,32 zł do 238,44 – 242,10 zł.

Jeśli więc dodamy do siebie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy wyjdzie nam kwota o ok. 50 zł większa niż w zeszłym roku. Więcej będą musieli też zapłacić ci, którzy stawiają pierwsze kroki w działalności gospodarczej, mimo że przez okres dwu lat nie muszą płacić na Fundusz Pracy i odprowadzają mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne. Podstawą obliczania składek jest dla nich minimum 30 % kwoty stanowiącej wynagrodzenie minimalne. W tym roku jest to 415,80 zł, czyli o 20,70 zł więcej niż w roku ubiegłym. Dodając do tego ubezpieczenie

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Jaki zakup ubezpieczenia wybrałby Pan/Pani przez internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...