*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Sawicki i Boni o składkach rolników na ubezpieczenia społeczne

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Póki co nadal nic nie wiadomo na temat przyszłości Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, niemniej kilka dni temu, zapytany przez dziennikarzy, wypowiedział się na ten temat szef Resortu Rolnictwa – Marek Sawicki. Przytoczył uzgodnienia miedzy nim a Michałem Bonim, które miały miejsce jeszcze przed wyborami. Zgodnie z nimi składka na ubezpieczenie zdrowotne za rolników, którzy mają najniższe dochody lub nie maja żadnych, powinna zostać opłacona z budżetu państwa. Pozostała część rolników ma płacić 1,25 % swoich dochodów jako część owej składki, zaś 7,75 % ma być pobierane z podatku gruntowego.

ubezpieczenia rolnicze upraw

Póki co Minister Boni nie stwierdził ostatecznie, czy wspomniana składka ma być obliczana na podstawie dochodów uzyskiwanych z gospodarstwa, czy też z tych wyliczonych statystycznie. Sawicki wspomina, że ostatnia propozycja Ministra Finansów dotyczyła stosowania dochodów statystycznych, których podstawą jest średnia krajowa. Nie uwzględnia ona jednak faktu, że parytet dochodowy rolników wynosi trochę ponad połowę w porównaniu z osobami, które pracują w branżach pozarolniczych. Stąd według Ministra Rolnictwa rozwiązanie Boniego wymaga uwzględnienia parytetu dochodów.

Dodaje też, że Resort Finansów będzie musiał coś zrobić, by zapewnić rekompensatę gminom za mniejsze wpływy z podatku gruntowego, z którego część ma być przeznaczona na pokrycie ubezpieczenia zdrowotnego. Sawicki jest również przekonany, że całościowy projekt nowego sposobu opłacania składki zdrowotnej rolników zostanie opracowany przez rząd jeszcze przed pierwszymi obradami nowo wybranego Sejmu, które odbędą się 8 listopada.

Zgodnie z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego aktualnie obowiązujące przepisy są niezgodne z konstytucją, gdyż część obywateli jest w pewnym sensie faworyzowana na tle pozostałych przez to, że nie muszą płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż opłaca je za nich budżet państwa. Z tego powodu do 4 lutego 2012 roku muszą wejść w życie nowe przepisy w tej sprawie. Trybunał stwierdził też, że sposób opłacania składki przez rolników powinien uwzględniać sytuację finansową poszczególnych rolników.

Póki co w budżecie jest zarezerwowane 1,8 mld zł na składki dla rolników, na rok 2012.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Jaki zakup ubezpieczenia wybrałby Pan/Pani przez internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...