*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Szykuje się pozew emerytów przeciwko ZUS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading ... Loading ...

Po pozwie przedsiębiorców, kolejna grupa składa pozew zbiorowy przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, tym razem chodzi o ubezpieczenia emerytalne, a dokładniej o wstrzymanie wypłaty świadczeń od października. Osoby, które się zdecydowały na ten krok żądają zadośćuczynienia z uwagi na to, że otrzymali błędne informacje od pracowników ZUS. Ci bowiem wydali im przed 1.01.2011 roku decyzję o przyznaniu świadczeń emerytalnych, przy czym nowi emeryci nie musieli zwalniać się z pracy. Gdy przepisy się zmieniły otrzymali informacje, że muszą zrezygnować z pracy albo wypłata emerytury zostanie im wstrzymana. Owo zwolnienie przyczyniło się do gwałtownego pogorszenia sytuacji materialnej.

Organizatorem grupy, która chce złożyć pozew jest Marian Strudziński mieszkający w Radomiu. Czuje się on oszukany, gdyż po kilku miesiącach od decyzji o przyznaniu mu emerytury, która przecież zapadła zgodnie z obowiązującym prawem, zmieniono zasady, na jakich ma być ona wypłacana. Tymczasem on już wcześniej złożył do banku wniosek o kredyt, oparty o dochody osiągane z pracy i emerytury łącznie. Według niego ustawodawca zupełnie nie przejmował się potencjalnymi skutkami wprowadzenia nowych zasad również dla tych, którzy emerytury już pobierali.

Dlatego też Pan Marian szuka innych emerytów, którzy znaleźli się w zbliżonej do jego sytuacji. Podstawą do staranie się o zadośćuczynienie ma być przepis Kodeksu Cywilnego (art. 417 par. 2), który pozwala na staranie się o odszkodowanie od instytucji publicznej sprawującej władzę publiczną za szkodę, która powstała w wyniku aktu normatywnego, który jest niezgodny z konstytucją. Oczywiście by stwierdzić, że w tym przypadku ten przepis ma zastosowanie potrzebny jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Radcy prawni sugerują, by każda osoba, która che wystąpić z pozwem przeciwko ZUS najpierw powinny zrobić wszystko co można, korzystając z drogi postępowania odwoławczego od decyzji ZUS o wstrzymaniu wypłaty emerytury. Dopiero wtedy bowiem można zwrócić się ze skargą do Trybunału Konstytucyjnego by ten stwierdził czy wspomniany przepis ustawy, na mocy której zmieniły się zasady, na jakich funkcjonują czy też nie.

Wielu ekspertów w rozmowach na ten temat przypomina, że aktualnie bycie zatrudnionym w trakcie pobierania emerytury jest zgodne z prawem, jeśli emeryt wpierw rozwiąże umowę o pracę, później zaś zatrudni się z powrotem nawet u tego samego pracodawcy. Tak więc wystarczy osiągnąć wiek emerytalny, by nadal móc pracować i pobierać emeryturę. I takie rozwiązanie spotyka się z ich krytyką, bo tak naprawdę przepis wymagający zwolnienia się pracownika nawet na jeden dzień nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. Jego skutkiem jest jedynie stawianie w gorszej sytuacji części osób podlegających ubezpieczeniom społecznym.

Stoi to też w sprzeczności z reformą emerytalną, która jako jedyne kryterium przejście na emeryturę ustaliła osiągnięcie wieku emerytalnego. 1.07.2000 r. wszedł przepis, który wprowadził kolejny warunek – mianowicie zrezygnowanie z zatrudnienia, następnie zniesiono go i 8.01.2009 r. przestał obowiązywać, w tym roku znów go przywrócono.

Eksperci są przeciwni praktyce polegającej na zawieszaniu wypłaty emerytur osobom,  które uzyskały prawa do nich na podstawie wcześniejszych przepisów (przed 31.12.2010). Niektórzy prawnicy mówią o naruszeniu zasady, która chroni prawa nabyte obywateli, a która obowiązywać powinna w demokratycznym państwie. Tym bardziej, że tracą na tym właśnie obywatele, którzy prawo do świadczeń emerytalnych przy jednoczesnej pracy uzyskali zgodnie z prawem.

Niektórzy twierdzą, że przepisy nowej ustawy naruszają przepisy konstytucji mówiące o równości każdego obywatela Polski w życiu społecznym. W gorszej sytuacji są osoby, które zatrudnione były w sektorze publicznym, gdzie obowiązują konkursy na dane stanowiska. Nie mają one bowiem możliwości zwolnienia się na jeden dzień i ponownego powrotu do pracy.

Jednak tak naprawdę nie wiadomo jaką decyzję podejmie Trybunał Konstytucyjny. Już bowiem w roku 2006 wydał on opinię, ze istniejący wcześniej przepis tego typu był zgodny z ustawą zasadniczą. Poza tym nawet jeśli uzna, że jest on w sprzeczności z konstytucją, to może wydać wyrok, który nie będzie działał wstecz.

 

One Response to “Szykuje się pozew emerytów przeciwko ZUS”

  • Lucyna pisze:

    Jak mam się dołączyć do pozwu zbiorowego– jestem pracujacą emerytką.POZDRAWIAM

Leave a Reply

Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy będziesz oszczędzać na emeryturę, po okrojeniu składek z OFE?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...