*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Ubezpieczenia flotowe bardziej opłacalne

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Ubezpieczenia samochodowe skierowane do firm mających kilka lub kilkanaście aut przyjmują formę polis flotowych. Są one bardziej opłacalne niż wykupywanie ubezpieczenia dla każdego pojazdu osobno. Ogólna zasad mówi, że im więcej aut podlega ochronie ubezpieczeniowej, tym jest ona tańsza, choć oczywiście nie jest to jedyny czynnik wpływający na wysokość składki. Oczywiście każdy klient może negocjować warunki polisy, niemniej, by czynić to skutecznie trzeba poosiadać wiedzę odnośnie ryzyka jakiemu podlega dana flota i warunków, które powinna zawierać umowa.

Flotowe ubezpieczenia komunikacyjne to najczęściej pakiety polis zawierające, nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również autocasco, assistance i NNW, a czasem też zieloną kartę. Oczywiście wszystkie polisy oprócz pierwszej są opcjonalne i od decyzji klienta zależy czy je kupi, czy też nie, niemniej większość decyduje się na przynajmniej jedną z nich. Wielu przedsiębiorców wybiera, np. ubezpieczenie AC z uwagi na fakt, że przy jego braku, kosztów naprawy auta nie można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Niektórzy oczywiście wolą go nie wykupywać z uwagi na oszczędność, tyle że ta może być pozorna- wszystko zależy od ilości szkód we flocie w ciągu roku i ewentualnych kradzieży – a tych nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Kupując ubezpieczenie AC, przedsiębiorca musi zdecydować czy decyduje się na franszyzę integralną, czy też redukcyjną. Ta pierwsza to określenie poziomu wartości szkody, od którego firma ubezpieczeniowa bierze za nią odpowiedzialność, czyli wypłaca odszkodowanie. Innymi słowy jeśli koszt naprawy danej szkody jest niższy od granicy ustalanej przez franszyzę integralną, to przedsiębiorca musi ją opłacić z własnych środków. W ubezpieczeniach flotowych poziom ten to zazwyczaj od 0,5 do 1 tys. zł.

Ta druga franszyza polega z kolei na określeniu udziału własnego w każdej szkodzie. Ubezpieczony decyduje się, że po ustaleniu wartości szkody on pokryje jej część z własnych pieniędzy, reszta zaś zostanie sfinansowana przez ubezpieczyciela. Oczywiście od wysokości franszyzy zależy wysokość odszkodowania, z drugiej jednak strony im jest ona niższa tym wyższe nie tylko odszkodowania, ale i składka ubezpieczeniowa. Dlatego też przy negocjowaniu wysokości obu rodzajów franszyzy warto skorzystać z pomocy eksperta w tej dziedzinie. Może nim być, np. broker ubezpieczeniowy lub też firma zajmująca się profesjonalnym zarządzaniem flotą.

Ta pomoc jest tym bardziej istotna, że często umowy ubezpieczeniowe zawierają różne sformułowania, które niekoniecznie będą zrozumiałe do laika i nawet sprawdzając znaczenie poszczególnych terminów można coś istotnego przeoczyć. Oczywiście jeśli korzystamy z usług firmy zarządzającą flotą całość formalności możemy powierzyć jej.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Z usług którego ubezpieczyciela korzystasz najczęściej przez internet

Pokaż wyniki