*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Ubezpieczenia od żywiołów coraz bardziej opłacalne

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

ubezpiecz katastrofeW lipcu i sierpniu zazwyczaj najwięcej jest szkód spowodowanych przez zjawiska atmosferyczne a więc nawałnice i spowodowane przez nie podtopienia, gradobicia, wichury i wyładowania atmosferyczne. Również w tym roku, mimo że dopiero lipiec za nami ich liczba jest spora, choć nie większa niż w poprzednich latach. Takimi obserwacjami podzieliły się ostatnio z nami firmy ubezpieczeniowe Ergo Hestia i PZU. Ten drugi ubezpieczyciel zarejestrował 1800 szkód, których przyczynami były nawałnice i huragany. Wśród nich kilkadziesiąt spowodowały opady gradu.

Inny ubezpieczyciel Warta – zarejestrował większą liczbę szkód niż w poprzednich latach. Chodzi tu o szkody objęte ochroną głównie przez ubezpieczenie mieszkania oraz ubezpieczenie budynków gospodarczych. Z kolei Aviva otrzymała sporo zgłoszeń związanych z przepięciami napięcia w trakcie burz, uszkodzeniami pokryć dachowych i zalaniami głównie piwnic i innych pomieszczeń, które położone były poniżej poziomu gruntu.

 

Tak więc i w tym roku wiele osób, które wcześniej zdecydowało się na zakupu ubezpieczenia od klęsk żywiołowych przekonało się, że to opłacalna inwestycja. Tym bardziej, że patrząc kilka lat wstecz wyraźnie widać, że owe szkody regularnie się powtarzają. Różnica jest tylko w ich wielkości. A decyzja o wykupieniu takiej polisy jest jeszcze bardziej opłacalna jeśli mieszkamy w rejonie, w którym co roku żywioły dają się mieszkańcom we znaki. Wówczas prawdopodobieństwo skorzystania z niej jest większe.

 

Tymczasem firmy ubezpieczeniowe upraszczają procedury likwidacji niewielkich szkód. W PZU zaczęły działać Mini Mobilne Biura, które udają się tam gdzie wystąpiło wiele szkód. Z kolei Mobilni Eksperci zajmują się na miejscu oględzinami, szacunkami wartości szkód, wydawaniem plandek, którymi poszkodowani chronią swoje mienie oraz udzielaniem informacji o dalszym postępowaniu.

Również Ergo Hestia i Warta stawiają na mobilnych likwidatorów szkód i wysyłają ich do miejscowości gdzie żywioły wywołały szczególnie dużo szkód. Jeśli chodzi o wspomniane uproszczenie procedur to wiele towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się na wypłatę odszkodowań rzędu 3 tys. do 5 tys. zł bez dokonywania oględzin przez rzeczoznawców. Szczegółowe warunki tych procedur ustalają same firmy ubezpieczeniowe. Przykładowo Aviva wymaga przesłania e-mailem lub faksem oceny spisanej przez firmy, zajmujące się naprawą urządzeń, które zostały uszkodzone. Ergo Hestia, jeśli szkoda nie jest warta więcej niż 3 tys. zł, wymaga jedynie podpisanej przez ubezpieczonego deklaracji o zaistnieniu szkody. Warta na drodze telefonicznej ugody wypłaca odszkodowania do 5 tys. zł.

Ubezpieczenia zywiolow powodz

By jednak do wypłaty odszkodowania doszło możliwie szybko, ubezpieczony musi wiedzieć jak powinien powstępować. Zaraz po wystąpieniu szkody powinien zrobić wszystko, by zapobiec jej powiększaniu a więc zabezpieczyć mienie na to narażone. Jeśli uszkodzone zostały budynki, należy powiadomić straż pożarną.. Jeśli miejsca gdzie doszło do szkody trzeba uprzątnąć, to wszystko co został zniszczone najlepiej składować w jednym miejscu, by rzeczoznawca mógł to obejrzeć. W ramach dokumentacji szkody dobrze jest spisać wszystkie zniszczone przedmioty oraz  uszkodzenia. Przydatne będą również zdjęcia, nawet jeśli do ich wykonania mamy tylko aparat w telefonie komórkowym. Jeśli w usuwaniu skutków działania żywiołów biorą udział służby związane z samorządem terytorialnym, należy postarać się od nich o zaświadczenia potwierdzające udział w usuwaniu szkód. Pisze o tym również Rzecznik Ubezpieczonych przypominając, że moc dowodowa takiego zaświadczenia jest dużo większa niż dokumentu spisanego prywatnie przez poszkodowanego. Jeśli bowiem ubezpieczyciel podważy takie urzędowe pismo, to będzie musiał udowodnić, że jest ono nieprawdziwe.

Kluczową sprawą jest, by o szkodzie jak najszybciej poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe. Żeby dowiedzieć się ile mamy na to czasu trzeba zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdyż każda firma może ustalić inny czas. Najczęściej wynosi on od 3 do 7 dni. Tam również podana jest forma zgłoszenia: telefoniczna lub pisemna. Tak czy inaczej najlepszym rozwiązaniem będzie zadzwonienie na infolinię, by otrzymać instrukcje co do dalszego postępowania od pracowników ubezpieczyciela. Zastosowanie się do nich a nie robienie wszystkiego na własną rękę znacznie przyśpiesza postępowanie odszkodowawcze i wypłatę świadczenia.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy uważa Pan/Pani zakup w Internecie za bezpieczny?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...