*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Ubezpieczyciele dokładają do ubezpieczeń upraw

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Ubezpieczenia obowiązkowe w naszym kraju dotyczą również upraw rolnych. Jak się okazuje przynoszą one coraz więcej strat firmom ubezpieczeniowym. Przyczyniły się do tego złe warunki pogodowe i związane z tym wysokie odszkodowania. Tworzy się sytuacja podobna do tej, która przez kilka lat dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych, mianowicie konieczność dopłacania przez firmy ubezpieczeniowe do składek z tego tytułu. Concordia, PZU i TUW sprzedające takie ubezpieczenia, mówią o gwałtownym wzroście jeśli chodzi o kwoty wypłacanych odszkodowań. wyniosła 77 % a w tym już niemal 400 %. Innymi słowy, do każdej złotówki ze składki, ubezpieczyciel dopłaca 4 zł.
W TUW szkodowość zwiększyła się o niemal 250 % a PZU mówi tylko, że jej wzrost jest duży.
ubezpieczenia upraw
Główną przyczyną tego stanu rzeczy są szkody wywołane zimą i przymrozkami szczególnie w uprawach rzepaku ozimego. To oczywiście w pierwszym półroczu tego roku. Niemniej lipiec wcale nie był lepszy. Dużo szkód jeszcze nieoszacowanych spowodowały nawałnice i wichury więc na pewno wartość wypłaconych odszkodowań wzrośnie jeszcze bardziej. Co ciekawe, mimo tego że szkody w uprawach pojawiają się co roku, liczba zainteresowanych ubezpieczeniem upraw prawie wcale nie wzrasta i jest bardzo mała. Tylko TUW mówi o nieznacznym wzroście zainteresowania ze strony rolników.

Otwarte pozostaje pytanie czy sytuacja ta rozwinie się podobnie jak było w przypadku ubezpieczeń samochodowych – czyli zaowocuje wzrostem cen. Niektórzy eksperci przewidują, że może to nastąpić jesienią. Póki co żaden z ubezpieczycieli sprzedających ubezpieczenia upraw nie mówi oficjalnie o tym, że planuje zwiększyć stawki za te polisy, niemniej wspominają o tym, że prowadzą analizy na ten temat. Pod uwagę brana jest szkodowość z wielu lat a nie tylko z ostatniego roku, na podstawie tego podjęta zostanie decyzja o ewentualnym wzroście cen. Być może dotyczyć będzie on tylko ubezpieczeń od niektórych ryzyk, a dokładniej od tych, które generują największe straty.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy Pan/Pani zawarł/aby polisę ubezpieczeniową przez Internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...