*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Wymień olej w serwisie

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Wymiana oleju w samochodzie wydaje się bardzo prosta, dlatego wielu kierowców decyduje się na wykonanie tej czynności samodzielnie. Jak się jednak okazuje jest kilka czynników, które wskazują, że zrobienie tego w serwisie może być bardziej korzystne.

 

Czasem zdarza się, że przez pomyłkę nalejemy więcej oleju niż pozwala na to instrukcja użytkowania pojazdu. Choć może się wydawać, iż nie ma to żadnego znaczenia, w rzeczywistości przyczynia się do awarii silnika. Są takie modele, w których przekroczenie dopuszczalnego poziomu o 200 lub 300 ml może do tego doprowadzić.

 www.autocasco-online.pl

Jeśli z kolei oleju będzie mniej niż dopuszczalny minimalny poziom, wówczas podzespoły silnika są gorzej smarowane a co za tym idzie proces tarcia mocniej na nie oddziałuje, co zmniejsza ich żywotność i może spowodować poważną awarię. Często skutkuje to np. obróceniem panewki silnikowej.

Błąd można popełnić również przy spuszczaniu oleju, który się już zużył. Najłatwiej jest odkręcić korek znajdujący się w misce olejowej i filtr olejowy. Nie jest to możliwe bez kanału i narzędzi, zaś nowy korek i filtr można zakręcić zbyt słabo albo też za mocno. W tym pierwszym przypadku skutkuje to wyciekami. Pół biedy, jeśli wyciek pojawi się i zostanie zauważony przed wyjazdem w dalszą trasę, gorzej gdy w trakcie jazdy korek odkręci się całkowicie, a olej wyleje. Wówczas niemal gwarantowane mamy zatarcie silnika.

W przypadku zbyt mocnego dokręcenia możemy zerwać lub zniekształcić gwint, co mocno utrudni lub wręcz uniemożliwi ponowne odkręcenie korka i tak czy inaczej zmusi nas do skorzystania z pomocy serwisu.

Jeśli jednak mamy doświadczenie w wymianie oleju to opisane wyżej czynniki ryzyka nie przekonają nas do powierzenia wymiany oleju mechanikom. Niemniej i tak do rozwiązania pozostanie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie, co zrobić ze zużytym olejem? Prawo nakazuje nam oddać odpad jakim jest ów olej takiemu podmiotowi, który jest uprawniony do jego utylizacji. Nie zawsze łatwo jest znaleźć takie miejsce utylizacji. W przypadku wymiany oleju w serwisie i ten problem nam znika.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Jaki zakup ubezpieczenia wybrałby Pan/Pani przez internet?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...