*/ .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 !important;}

Zmiana ustawy dotyczącej ubezpieczeń obowiązkowych

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Ubezpieczenia obowiązkowe istniejące w Polsce nie do końca działają tak jak należy. Dlatego też do parlamenty trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowelizacja ta ma być ważna nie tylko dla osób nabywających ubezpieczenia obowiązkowe, lecz również dla agentów ubezpieczeniowych oraz oferujących je zakładów.

Jakie są ubezpieczenia obowiązkowe?

Jedną z ważniejszych kwestii rozważanych w ustawie jest problem podwójnego ubezpieczenia. Obecnie problem ten występuje, ponieważ wiele osób nabywając nowe ubezpieczenia obowiązkowe od odpowiedzialności cywilnej komunikacyjne, rolnicze bądź te chroniące budynki gospodarcze u innego ubezpieczyciela zapominają o tym fakcie poinformować stare towarzystwo. W skutek czego nierozważny właściciel oc musi opłacać składki nie za jedno a za dwa ubezpieczenia obowiązkowe. Dzięki nowelizacji ustawy towarzystwa ubezpieczeniowe będą zobowiązane w terminie 14 dni przed wygaśnięciem umowy ubezpieczenia poinformować o tym fakcie właściciela polisy. Ponadto w informacji będą musiały znaleźć się wszystkie dane dotyczące obecnego ubezpieczenia umożliwiające porównanie go z innymi dostępnymi na rynku polisami i wybór najlepszej oferty.

Nowelizacja dotyczyć ma też kwestii automatycznych wznowień ubezpieczenia oc w przypadku sprzedaży pojazdu lub gospodarstwa rolnego. Rząd zamierza zlikwidować automatyczne przedłużanie polisy w sytuacji przeniesienia praw własności. By uniemożliwić powstanie podwójnego oc nowelizacja przewiduje także umożliwienie składania oświadczeń o rezygnacji z ubezpieczenia nie do siedzib towarzystw a do agentów ubezpieczeniowych z nimi współpracujących. Krok ten wymuszałby jednak zmianę stosunków a dokładniej zacieśnienie się ich pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym a współpracującymi z nim agentami.

Projekt nowelizacji ustawy, który wydaje się być bardzo korzystny dla ubezpieczeniobiorców, może w przyszłości przynieść im również kłopot. Towarzystwa ubezpieczeniowe, które zobowiązane były by do wysyłania powiadomień, musiałyby płacić za usługi pocztowe z własnej kieszeni. Ubezpieczyciele chcąc podnieść się po kryzysie spowodowanym wojną cenową oraz odszkodowaniami po powodziach nie mogą pozwolić sobie na ponoszenie jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Tak więc obowiązek opłaty pocztowej przeniesiony zostałby na właścicieli ubezpieczeń poprzez podniesienie składek. Wysyłanie informacji z 2 tygodniowym wyprzedzeniem mogłoby  wpływać także na błędną ocenę ryzyka, ponieważ w tym okresie czasu może się dużo zdarzyć.

Komisja zajmująca się nowelizacją doskonale zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie wynikły by po wprowadzeniu jej w obecnej formie. Dlatego na ostateczne decyzje, co do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Leave a Reply

Czytają nas
Ankieta Ubezpieczeniowa

Czy uważa Pan/Pani zakup w Internecie za bezpieczny?

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...